Najčastejšie otázky

Ako nás kontaktovať ?

Obrátiť sa na nás môžete ideálne emailom alebo webovým rozhraním na tejto stránke. Opíšte základné skutkové okolnosti vášho prípadu. Nezabudnite na záver uviesť celé svoje meno a kontaktné údaje (tel., email). Na anonymné a nepodpísané dopyty nemusíme odpovedať. S Vaším prípadom sa oboznámime a budeme Vás kontaktovať, podľa časových možností navrhneme termín na prípadnú osobnú konzultáciu.

Aká je odmena za právne služby?

Odmena za právne služby je určená vždy individuálne. Závisí od zložitosti právnej veci, od časovej náročnosti a od požiadaviek klienta. O odmene budete vždy vopred informovaný. Podľa právnych predpisov v oblasti advokácie odmena dohodnutá medzi klientom a advokátom  môže byť dohodnutá v rôznych formách.

Zmluvná odmena sa môže určiť ako:

  • hodinová odmena – podľa počtu hodín účelne vynaložených na vybavenie veci,
  • paušálna odmena – paušálnou sumou, napríklad mesačne,
  • podielová odmena – podielom na hodnote veci,
  • tarifnou odmenou dohodnutou inak ako základnou sadzbou tarifnej odmeny,

Spôsoby určenia zmluvnej odmeny môžu byť aj kombináciou týchto spôsobov.

Čo je potrebné priniesť na stretnutie s advokátom?

V prvom rade odporúčame priniesť identifikačný doklad, občiansky preukaz alebo kombináciu povolenia na pobyt a zahraničného pasu cudzinca. Zároveň odporúčame priniesť všetku relevantnú dokumentáciu, ktorú má klient k dispozícii a na ktorú bude pri stretnutí s advokátom odkazovať. Pokiaľ sa dobre pripravíte na stretnutie, vyrieši sa viacej otázok a spolupráca s advokátskou kanceláriou bude efektívnejšia.

Čo znamená povinnosť mlčanlivosti advokáta?

Medzi advokátom a klientom musí vzniknúť vzťah založený na dôvere. Povinnosť mlčanlivosti advokáta je jeho zákonnou povinnosťou. Poľa zákona o advokácii je advokát povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s výkonom advokácie, ak osobitný predpis na úseku predchádzania a odhaľovania legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu neustanovuje inak. Pozbaviť advokáta povinnosti zachovávať mlčanlivosť môže klient a po smrti či zániku klienta iba jeho právny nástupca. Advokát je povinný zachovávať mlčanlivosť aj v prípade, ak ho klient alebo všetci jeho právni nástupcovia pozbavia tejto povinnosti, ak usúdi, že pozbavenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť je v neprospech klienta.

Povinnosť zachovávať mlčanlivosť sa rovnako vzťahuje na

  • zamestnancov advokáta, zamestnancov verejnej obchodnej spoločnosti, zamestnancov komanditnej spoločnosti alebo zamestnancov spoločnosti s ručením obmedzeným,
  • iné osoby, ktoré sa v tejto súvislosti podieľajú na poskytovaní právnych služieb.

Povinnosť zachovávať mlčanlivosť sa nevzťahuje na prípad, ak ide o zákonom uloženú povinnosť prekaziť spáchanie trestného činu.

Nenašli ste odpoveď? Napíšte nám!