Poskytujeme komplexné právne služby v súvislosti s registráciou obchodných spoločností, zmenami registrácií a ich zánikom.
Začatie podnikania:
Klientom pripravíme komplexnú dokumentáciu pre začatie podnikania, vrátane zabezpečenia komunikácie a vzťahov súvisiacich so sídlom spoločnosti, podávame návrh na zápis spoločnosti a zastupujeme zakladateľov/spoločnosť pred súdmi a inými štátnymi orgánmi. Ak štatutárny zástupca pochádza z krajín mimo EÚ, poskytujeme zároveň právne služby súvisiace so zabezpečením povolenia na prechodný pobyt za účelom podnikania v Slovenskej republike.
Najčastejšími právnymi formami využívanými pri zápise do Obchodného registra SR sú: založenie spoločnosti s ručením obmedzeným, založenie akciovej spoločnosti a zápis podniku zahraničnej osoby. Nemožno však opomenúť ani začatie podnikania fyzickej osoby formou živnosti alebo výkonom činnosti podľa osobitného predpisu.
Medzi najčastejšie právne služby súvisiace so začatím podnikania patria:
- ohlásenie živnosti (fyzická osoba),
- založenie a prvozápis spoločnosti s ručením obmedzeným (založenie s.r.o.),
- založenie a prvozápis akciovej spoločnosti (založenie a.s.),
- založenie a prvozápis komanditnej spoločnosti (založenie k.s.),
- založenie a prvozápis verejnej obchodnej spoločnosti (založenie v.o.s.),
- zápis organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby.
Počas podnikania:
Počas podnikania poskytujeme klientom právne služby súvisiace so zmenou zapísaných údajov v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri ako napríklad:
- zmena trvalého pobytu živnostníka, zmena miesta podnikania živnostníka a podobne,
- zmena trvalého pobytu štatutárneho zástupcu spoločnosti (konateľ, člen predstavenstva a pod.), zmena trvalého pobytu spoločníkov, zmena sídla spoločnosti,
- zmena štatutárneho orgánu na inú osobu,
- zmena spoločníka na inú osobu (prevod obchodného podielu v s.r.o.),
- rozšírenie, zúženie, zmena predmetov podnikania (živností),
- zriadenie, zmena, zrušenie prevádzkarne,
- zvýšenie, zníženie základného imania spoločnosti,
- zmena zápisu o spôsobe konania konateľa v s.r.o. alebo predstavenstva v a.s.,
- zápis, zmena alebo výmaz záložného práva na obchodný podiel spoločníka v s.r.o.,
- zápis, zmena alebo výmaz konečného užívateľa výhod,
- zápis, zmena alebo výmaz prokuristu s.r.o.,
- transformácia právnej formy spoločnosti (napr. zo spoločnosti s ručením obmedzeným na akciovú spoločnosť),
- zlúčenie alebo rozdelenie spoločností.
Ukončenie podnikania:
Rovnako môže nastať situácia, kedy je nevyhnutné ukončiť podnikanie. Právny poriadok Slovenskej republiky predpokladá ukončenie podnikania napríklad likvidáciou spoločnosti, výmazom spoločnosti ex-offo, zrušením alebo pozastavením živnosti – ak ide o fyzickú osobu atď.
Ukončenie podnikania je v Slovenskej republike veľmi zodpovedný a časovo náročný proces. V tejto oblasti klientom pomáhame v snahe zákonného ukončenia podnikania v SR a za podmienky splnenia všetkých povinností podľa všeobecne záväzných právnych predpisov.
Založenie a zápis s.r.o. v obchodnom registri
Založenie a zápis s.r.o. v obchodnom registri je najčastejšie poskytovaná právna služba advokátskej kancelárie MADEJ & PARTNERS v oblasti korporátneho práva. Pripravujeme koprorátne dokumenty podľa požiadaviek klienta tak, aby novovznikajúca obchodná spoločnosť s ručením obmedzeným vyhovovala potrebám klienta. Zakladajúce dokumenty spoločnosti môžeme pripraviť aj bilingválne v jazykových kombináciách: slovenčina-angličtina, slovenčina-nemčina, slovenčina-ruština. Každopádne pre registrový súd bude záväzné slovenské znenie.
Založenie spoločnosti s ručením obmedzením a jej zápis v Obchodnom registri SR je v zásade veľmi rýchly proces.
Po príprave dokumentácie a jej podpise zo strany klienta (vyžaduje sa úradné overenie niektorých podpisov), podá advokát elektronicky žiadosť o vydanie živnostenského listu pre novovznikajúcu spoločnosť. Po vydaní živnostenského listu, je následne podaný návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra, ktorý vedie príslušný registrový súd.
Celý tento proces trvá cca 7 dní od poskytnutia klientom podpísanej dokumentácie.
Zakladatelia pôvodom mimo štátov EÚ:
Založenie spoločnosti u cudzincov, občanov mimo štátov EÚ a ktorí nemajú pobyt v Slovenskej republike, trvá podstatne dlhšie. Spoločníkom (majiteľom obchodného podielu) môže byť zahraničná osoba bez obmedzenia. Ale konateľom spoločnosti môže byť len občan SR, občan EÚ alebo osoba s prechodným pobytom v SR za účelom podnikania.
Po príprave a podpísaní dokumentácie je potrebné požiadať o termín na príslušnom konzuláte SR v cudzine alebo na cudzineckej polícii (záleží od okolností) na podanie žiadosti o udelenie povolenia na prechodný pobyt za účelom podnikania. Po podaní žiadosti a doručení na cudzineckú políciu trvá proces udelenia prechodného pobytu v zmysle zákona 90 dní. Až po udelení povolenia na pobyt za účelom podnikania je možné podať návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra.
Zahraniční klienti sa tak môžu rozhodnúť, že začnú podnikať ihneď ako vlastníci a nominujú ako konateľa inú osobu – občana EÚ, občana SR alebo osobu s prechodným pobytom v SR (nie EÚ). Takto majú zapísanú spoločnosť v obchodnom registri veľmi rýchlo. Alebo podstúpia dlhší proces, ktorého súčasťou bude žiadosť občana štátu mimo EÚ o povolenie na pobyt za účelom podnikania.
Ďalšie otázky, o ktorých by mal rozhodnúť klient pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným, sú nasledovné:
- Obchodné meno spoločnosti
Prosíme preveriť na www.orsr.sk či neexistuje iná spoločnosť s rovnakým obchodným menom, ako ste si zvolili. Zároveň by nemalo byť obchodné meno spoločnosti ani podobné s inou už existujúcou spoločnosťou. - Uvedenie sídla spoločnosti
Sídlo spoločnosti musí byť v Slovenskej republike. Môžete si prenajať skutočné priestory alebo využiť služby spoločností poskytujúcich súhlas so zriadením sídla a s tým spojené administratívne služby. - Údaje o vlastníkovi nehnuteľnosti, v ktorej bude sídlo spoločnosti
Budeme potrebovať informácie o nehnuteľnosti, kde bude sídlo spoločnosti (prosíme o uvedenie čísla listu vlastníctva /LV/, meno priezvisko alebo obchodné meno vlastníka nehnuteľnosti, adresa, na ktorej sa nehnuteľnosť nachádza – môže to byť dom, byt, kancelária, alebo iný priestor). - Osobné údaje osôb, ktoré budú spoločníkmi a konateľmi spoločnosti, a to v nasledovnom rozsahu:
- meno, priezvisko, rodné priezvisko,
- dátum narodenia, rodné číslo,
- adresa trvalého pobytu,
- adresa prechodného pobytu,
- miesto narodenia,
- meno, priezvisko, rodné priezvisko oboch rodičov,
- u fyzických osôb (cudzincov) bude potrebné predložiť cestovný pas a povolenie na pobyt.
- Osobné údaje osôb, ktoré sú a budú konečnými užívateľmi výhod (v rámci akejkoľvek reťaze vlastníckej štruktúry – fyzické osoby na konci), a to údaje v rozsahu ako je uvedené vyššie, bude potrebné predložiť cestovný pas a povolenie na pobyt.
- Výška základného imania spoločnosti. Minimálna výška základného imania pre spoločnosť s ručením obmedzeným je 5000 EUR. Ak bude v spoločnosti viac spoločníkov, každý musí mať vklad najmenej vo výške 750 EUR. Je možné určiť aj vyššie základné imanie.
- Určenie veľkosti obchodného podielu každého zo spoločníkov t.j. vklady jednotlivých spoločníkov tak, aby celkové základné imanie bolo minimálne 5000,- EUR.
Napríklad: dvaja spoločníci – každý má vklad 2500 EUR. Jeden spoločník – vklad 5000 EUR. - Stanovenie spôsobu, ako budú konatelia konať za spoločnosť (či každý sám alebo spoločne, príp. iný spôsob konania)
Napríklad: Konateľ koná za spoločnosť samostatne vo všetkých veciach.
Alebo
V mene spoločnosti konajú vždy dvaja konatelia spoločne. - Určenie spôsobu rozhodovania na valnom zhromaždení spoločnosti t.j. koľko percent hlasov pripadne každému spoločníkovi. Zvyčajne sa to odvíja od výšky vkladov každého spoločníka. Spoločníci sa môžu po vzájomnej dohode od tohto pravidla odchýliť.
Ako štandard navrhujeme vychádzať z výšky vkladu každého spoločníka. - Určenie spôsobu deľby zisku. Zvyčajne sa to odvíja od výšky vkladov každého spoločníka. Spoločníci sa môžu po vzájomnej dohode od tohto pravidla odchýliť.
Ako štandard navrhujeme vychádzať z výšky vkladu každého spoločníka. - Stanovenie predmetov podnikania.
Môžete sa inšpirovať zápismi iných spoločností v Obchodnom registri Slovenskej republiky (www.orsr.sk). Avšak mnohé z nich už register dnes takto nezapíše.
Aktuálne a akceptované predmety podnikania Vám radi pošleme. Môže ísť napríklad aj o nasledovné (najčastejšie) predmety podnikania:Voľné živnosti (napríklad):- Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
- Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby,
- Počítačové služby a služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov,
- Administratívne služby,
- Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
- Vedenie účtovníctva,
- Čistiace a upratovacie služby,
- Reklamné, marketingové, fotografické a informačné služby, prieskum trhu a verejnej mienky,
- Prenájom, úschova a požičiavanie hnuteľných vecí,
- Organizovanie športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí,
- Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom.
a mnohé iné podľa požiadaviek klienta…
Ako sme sa už zmienili, klientovi pošleme aktuálny zoznam odporúčaných živností. Z poskytnutého zoznamu je potom možné vybrať si predmety podnikania.
- Ďalšie informácie
Samozrejme, sme pripravení vyhovieť aj dodatočným požiadavkám klienta, ktoré môžeme prediskutovať osobne/telefonicky, aby sme našli riešenie vyhovujúce pre klienta. Všetky ostatné práva a povinnosti v rámci spoločnosti sú upravené štandardne Obchodným zákonníkom. Pokiaľ by bolo potrebné upraviť niečo odchylne od úpravy uvedenej v Obchodnom zákonníku, môžeme tak urobiť na základe osobitnej požiadavky.
Pokyny po zápise spoločnosti do Obchodného registra Slovenskej republiky
- Založenie spoločnosti má za následok aj automatickú registráciu na daňovom úrade. Bez ohľadu na uvedené, klient si bude musieť čo najskôr zabezpečiť služby účtovníka, aby si mohol plniť zákonné daňové a účtovné povinnosti.
- Odporúčame založiť podnikateľský účet v banke. Zo zásady klientom s otvorením účtu nepomáhame (naše compliance & AML pravidlá).
- Je okamžite potrebné označiť fyzickú poštovú schránku v sídle vzniknutej spoločnosti.
- Konateľ musí okamžite po vzniku spoločnosti vstúpiť do e-schránky – slovensko.sk (EiD občiansky preukaz alebo preukaz cudzinca).
- Treba si ihneď nastaviť notifikácie v e-schránke spoločnosti na slovensko.sk. Štátne orgány už firmám doručujú písomnosti výlučne do e-schránok (vrátane platobných rozkazov, rozsudkov, Finančná správa SR, Sociálna poisťovňa, zdravotné poistenie a podobne).
Pokiaľ ide o výdavky:
- Vyššie uvedené voľné živnosti podané na živnostenský úrad elektronicky sú bezplatné. Remeselné a viazané živnosti podliehajú poplatkovej povinnosti.
- Súdny poplatok za podanie návrhu na zápis spoločnosti do Obchodného registra SR. Súdny poplatok uhradíme za a v mene klienta my, a to vo výške 220 EUR.
- Overovanie listín a podpisov u notára. Klient sám znáša náklady priamo v notárskej kancelárii alebo na konzuláte (v desiatkach EUR).
- Súdne preklady potrebných dokumentov (20 EUR za normostranu).
- Právne služby sa zvyčajne poskytujú za hodinovú odmenu, pričom celková suma závisí od požiadaviek klienta a zložitosti právnej veci.
Naše služby a ako spolupracujeme
Sme pripravení ponúknuť profesionálne právne služby s osobným prístupom a orientáciou na klienta.
Od klientov požadujeme, aby nám poskytli dokumenty, ktoré sú pravdivé, úplné a aktuálne. Budeme potrebovať buď originály dokumentov v papierovej forme alebo úradne overené kópie.
Dovoľte nám pripomenúť, že sme právnici. Upozorňujeme, že nezabezpečujeme výber administratívnych priestorov pre spoločnosť ani nehľadáme osoby na výkon funkcie konateľov. Pracujeme výhradne so skutočnými klientmi, ktorí sú schopní osobne sa zúčastniť na riešení jednotlivých záležitostí. Sme však vždy pripravení pomôcť a sprevádzať klienta celým týmto procesom.
Neváhajte nás kontaktovať v prípade ďalších otázok. Tešíme sa na spoluprácu.